Jednym z częstszych powikłań operacji chirurgicznych są lokalne powikłania infekcyjne, w tym ropnie i przetoki. Czynnikami ryzyka powikłań ropnych ze strony pacjenta są podeszły wiek, upośledzenie odporności, cukrzyca, miażdżyca, nikotynizm, alkoholizm.
Prezentowany przypadek dotyczy pacjenta ponad 70 letniego, który choruje przewlekle na cukrzycę, przepalił ok. 50 paczkolat, w przeszłości nadużywał alkoholu. Ponad 20 lat wcześniej przechodził zabieg apendektomii. Od czasu operacji cierpi na nawracający wyciek z przetoki ropnej (ang. purulent cutaneous fistula) w powłokach brzucha. Czynnik etiologiczny w postaci E. coli został zidentyfikowany. Kilkukrotnie miał ewakuowany ropień, na ślepo drenowaną przetokę oraz był leczony antybiotykami; pomimo tego przetoka ropna nie została definitywnie wyleczona.
W pierwszym w ciągu 20 lat trwania schorzenia badaniu USG stwierdzony został głęboki naciek zapalny z obecnością przetoki oraz głębokim odległym zbiornikiem ropnym w powłokach; zbiornik ropny z pogrubiałą pseudotorebką. W tymże zbiorniku widoczne zwapniałe ciało obce, które może odpowiadać resztce starego szwu lub starej kalcyfikacji pozapalnej. Bez względu na to, czym by nie było, bez jego usunięcia nie ma możliwości pozbycia się źródła przetrwałej infekcji. Należy pamiętać, iż infekcja osadzona na ciele obcym, czy złogu jest praktycznie nie do wyleczenia samym antybiotykiem i wymaga jego usunięcia.
Autor: Tomasz Szczepański MD
Dla lekarzy KURS USG SKÓRY I POWŁOK >>>
Zawartość serwisu cedum.pl jest chroniona prawem autorskim.