Kłębczak (ang. glomus tumor / glomangioma) to najczęstszy łagodny guz podpaznokciowy. Wywodzi się z ciałka kłębkowego (ang. glomus body), receptora nerwowo-mięśniowo-naczyniowego, który wrażliwy jest na zmiany temperatury i reguluje przepływy krwi. Ciałka kłębkowe mogą być zlokalizowane we wszystkich obszarach skóry, ale najwięcej znajduje się ich w dystalnych partiach palców.
Częstość występowania kłębczaka jest najwyższa w III i IV dekadzie życia. Klasyczne objawy obejmują lokalny dyskomfort, pobolewanie, guzek i przebarwienie / zasinienie podpaznokciowe. W prezentowanym przypadku pacjentce wydawało się, że się uderzyła i z tego powodu ma krwiaka po płytką paznokcia. Problem utrzymywał się jednak kilka miesięcy oraz się nasilał, więc zgłosiła się wpierw do chirurga, a następnie została skierowana do oceny sonograficznej.
W badaniu USG paznokcia stwierdzono bogatounaczynioną, litą, krągłą zmianę ogniskową wychodzącą z łożyska paznokcia, która wyciskała kość i spowodowała jej ubytek o ostrym zarysie bez cech naciekania. Konstelacja objawów klinicznych i cech sonograficznych pozwoliła postawić wstępne rozpoznanie glomus tumor, co potwierdzone zostało pooperacyjnie w badaniu histopatologicznym.
Badanie USG palca i paznokcia pozwoliło ocenić z jakim schorzeniem i o jakim charakterze mieliśmy do czynienia, a także umożliwiło precyzyjne zaplanowanie zakresu małoinwazyjnego zabiegu chirurgicznego.
W diagnostyce różnicowej przebarwień podpaznokciowych istotne znaczenie ma również dermatoskopia, w szczególności w kontekście czerniaka złośliwego. W typowym przebiegu kłębczaka podpaznokciowego badanie MRI nie wnosi więcej informacji w porównaniu do badania USG.
Autor: Tomasz Szczepański MD
Zawartość serwisu cedum.pl jest chroniona prawem autorskim.